ČESTNÉ MÍSTO

Starý zahradní traktor, stodola, majitel

 

Když si otec Uli Rübke v roce 1983 koupil první zahradní traktor, zvolil si John se slovy, že si levnou sekačku nemůže dovolit! O 32 let později na něm stále jezdí jeho syn a vnuk. Dokonce uspořádali oslavu 30. výročí.

Starý zahradní traktor, zákazník, starý dům

Když otec Uliho Rübke v roce 1983 nahradil svou starou ručně vedenou sekačku zahradním traktorem John Deere, všechno se změnilo. Náhle chtěl každý sekat jeho zahradu. A i po 30 letech stále chtějí. John Deere 111 sloužil léta, od tahání polen a přívěsů až po sečení fotbalových hřišť a ovocných zahrad. Nyní si užívá zasloužený důchod, ale stále startuje na první pokus a je vždy připraven, když je potřeba.

Léty prověřený společník.
ULRICH RÜBKE
Starý zahradní traktor, majitel, klíč
Starý zahradní traktor, majitel, pole, zahrada, detail

“Od doby, co jsme si koupili náš zahradní traktor, si sousedi koupili šest nebo sedm levných zahradních traktorů, říká Uli s úsměvem a hrdě poplácá svůj stroj. “Žádný z nich dlouho nevydržel. Náš je trochu otlučený, ale je dobře udržovaný. Dokonce ještě má původní přední pneumatiky.”

Uli Rübke se všímavýma očima a klidným chováním je přesně takový, jaký by měl být kapitán vnitrozemské plavby. Z můstku svého 13m remorkéru dává pokyny pro výkonný říční bagr, který umožňuje průjezd rekreačních i osobních plavidel po řece Aller. Po 40 letech zná Uli zdejší vody jako své boty. Svým citem pro strojní zařízení je mezi kolegy proslulý: pokud během jeho nepřítomnosti někdo hrubě zachází s jeho remorkérem, Uli to pozná, jakmile uchopí kormidlo a nastartuje dieselový šestiválec Mercedes. 

Starý zahradní traktor, majitel, volant

     

Starý zahradní traktor, majitel, vesnice, slavnost

“V kuchyni rodinné hrázděné farmy ve Wittlohe (Dolní Sasko) je zarámovaný obraz slavnosti, na které Uli, jeho žena Silke a syn Mark oslavili 30. výročí jejich traktoru John Deere. Ačkoliv pozvali pouze sousedy, zpráva se rychle roznesla do sousedních vesnic. Onoho dne se sjelo 27 zahradních traktorů zasluhujících respekt vedených Ulim a jeho věrným 111.

JAKÝ OTEC, TAKOVÝ SYN

Uliho syn Mark se finesy sekání naučil od svého dědy a stále si pamatuje den, kdy byl dost starý na to, aby mohl řídit rodinný traktor John Deere. Nyní se Mark učí na mechatronika a více než kdy předtím oceňuje kvalitu John Deere. Markův klobouk na fotce není jediným kouskem dědictví, které přežilo dobu: protože už třetí generace rodiny Rübke jsou brankáři, Mark stále při speciálních zápasech nosí prošívané fotbalové šortky svého dědy. 

I když Rübkeovi oceňují kvalitu a tradici, přesto jdou s dobou. Rodina, jakožto součást úzce spjaté komunity, podporuje ambiciózní projekty používající nejmodernější technologie pro zachování nebo zlepšení kvality života místních občanů i návštěvníků. Nedávno dokončené plány zahrnují stavu a provozování nového vesnického obchodu na družstevní bázi a zřízení solárního osobního přívozu přes řeku – čin, jehož dosažení si vyžádalo roky trpělivosti a vytrvalosti.

Stará fotka, zahradní traktor, zákazník, zahrada, dítě

  

Nyní je součástí rodiny.
SILKE RÜBKE
Starý zahradní traktor, vesnice, zákazník

SOUČÁST RODINY

Když si rodina před dvěma lety koupila nový zahradní traktor, nebyla žádná diskuse o tom, že to musí být John Deere. “Náš nový X155R má stejnou kvalitu konstrukce jako 111 a navíc celou řadu technických zlepšení, které usnadňují práci, jako je dvouvrstvé sběrací zařízení.” Rübkeovi ani nepomysleli na to, že by jejich starý stroj dali protiúčtem, i když si myslí, že pořád má nějakou cenu. “Nyní je součástí rodiny,” říká Silke s pokrčením ramen. “Nikdy se s ním nerozloučíme. A když nadejde jeho den, pravděpodobně ho pohřbíme na zahradě.”

     

Starý zahradní traktor, stodola, majitel