NÁDHERNÉ HŘIŠTĚ

Gleneagles, golfové hřiště

 

Jeden z největších profesionálních golfistů v historii golfu Lee Trevino pronesl o Gleneagles slavný výrok: “Pokud je nebe stejně dobré jako tohle hřiště, doufám, že mají ještě volné tee-timy.”

Gleneagles, golfové hřiště

Když se v roce 1924 hotel Gleneagles otevřel, byl tento velkolepý venkovský areál v srdci Skotska popsán jako „riviéra na Skotské vysočině“.

Dnes je Gleneagles se třemi golfovými hřišti, na kterých se konají tři turnaje, King Course, Queen Course a PGA Centenary, nejen jedním z nejprestižnějších golfových klubů na světě, ale i nádherným hřištěm pro všechny věkové kategorie. Návštěvníky přitahuje zejména luxusní pětihvězdičkový hotel, oceněné lázně a jediná restaurace ve Skotsku, která se může pochlubit dvěma michelinskými hvězdami.

Areál s nádhernými výhledy na kopce Ochil Hills se rozkládá na 850 akrech v hrabství Perthshire a v roce 2017 byl čtenáři luxusního cestovního časopisu Ultratravel deníku The Telegraph pošesté po sobě zvolen nejlepším golfovým resortem na světě. V anketě Travel Awards 2017 magazínu Today’s Golfer získal počtvrté za sebou titul nejlepší hotel/resort Skotska.

Gleneagles, logo

IDYLICKÁ GOLFOVÁ KRAJINA

Ačkoliv golfová hřiště v Gleneagles neleží u moře, podobají se starším skotským golfovým hřištím. Je to díky tomu, že jsou vybudována na podkladu z písku a štěrku, který tam zůstal usazený poté, co před zhruba 15000 lety konečně roztál poslední ledový příkrov a zanechal za sebou dlouhé hřebeny, pahorky s plochými vrcholy a rokliny. James Braid, jeden z golfových velikánů, proměnil tuto dramatickou krajinu v nádherná golfová hřiště King’s Course a Queen’s Course.

Jack Nicklaus navrhl hřiště PGA Centenary, které trefně nazval „nejluxusnějším pozemkem na světě, s jakým jsem kdy pracoval“ a které se v roce 2014 stalo dějištěm Ryder Cupu. V roce 2018 bude také hostit European Golf Team Championships, první společný podnik pro muže a ženy na světě, a následně v roce 2019 největší event ženského golfu, The Solheim Cup.

Při téměř tisícovce zaměstnanců je klíčem k tomu, aby veškerý personál pochopil odpovědnost v pokračování odkazu Gleneagles školení a rozvoj. To se promítá do nového studijního programu péče o trávník, který nabízí devíti šťastným možnost stát se plně kvalifikovanými greenkeepery a zajišťuje, že znalosti zkušených greenkeeperů budou předávány dalším generacím.

Gleneagles, pečovatel o trávník, portrét

SNY A PŘÍLEŽITOSTI

Manažer golfových hřišť a resortu Scott Fenwick, který je služebně nejstarším členem personálu Gleneagles, nastoupil v červenci 1980 jako 16letý učeň péče o trávník. Scott, mezi jehož první úkoly patřilo hrabání bunkerů a naučit se pracovat se sekačkami, nyní vede 57členný tým greenkeeperů a zahradníků.

“Snil jsem o tom, že se stanu profesionálním golfistou, ale to se nestalo, a já si uvědomil, že kariéra v oblasti péče o trávník je skvělý způsob, jak se do tohoto sportu zapojit,” říká. “Za ta léta mi tento obor umožnil cestovat po celém světě, protože tato profese skýtá mnoho různých příležitostí.”

“Péče o trávník nespočívá jen v sečení trávy – je to komplexní věda a vážné umění. Příprava mistrovských hřišť vyžaduje rozsáhlé dovednosti, znalosti a mimořádnou pozornost věnovanou detailům, aby se vytvořily pevné a rychlé podmínky, jaké současný golfista očekává. Je to náročná práce, ale je odměnou být součástí velkého týmu připravujícího hřiště, která jsou respektována po celém světě.”

Greenkeeping není jen o sečení trávy – je to komplexní věda a vážné umění.
SCOTT FENWICK,
GLENEAGLES GOLF COURSES AND ESTATE MANAGER

“Resort Gleneagles je hrdý na svou vedoucí pozici v golfu a vždy se snaží najít inovace, správné postupy a prvotřídní zákaznické služby, aby mohl svým hostům a členům nabídnout mimořádné zážitky, které nemají obdoby.”

DŮLEŽITÉ TECHNOLOGIE

“Klíčovou součástí tohoto postupu je nalezení správné rovnováhy mezi tradičními metodami péče o trávník, využíváním znalostí a zkušeností, které jsme získávali řadu let, a vyvíjením nejúčinnějších způsobů práce s využitím spolehlivých, vyspělých technologií.”

“Zavedení hybridních elektrických sekaček, satelitní navigace a telematických systémů řízení vozového parku, které jsou určeny pro péči o trávník jako například služby poskytované firmou John Deere prostřednictvím její prodejní sítě, znamená, že se můžeme těšit na to, že Gleneagles zůstane na předním místě evropského a světového golfu.”

Gleneagles, golfové hřiště