Letecký pohled na továrnu na lesnické stroje v Joensuu

Továrna na lesnické stroje

v Joensuu, Finsko

Key flagSpolečnost Rauma-Repola založila v roce 1972 ve finském Joensuu strojírenský závod. Jednou z nejdůležitějších konkurenčních výhod regionu byla a stále je dostupnost kvalifikované a motivované pracovní síly. Kromě lesnických strojů se v továrně v Joensuu vyráběla také rýpadla, silniční grejdry a válce a síta a podavače pro drticí zařízení. Továrna rovněž prováděla subdodávky pro další továrny Rauma-Repola.

Výrobní linka v továrně Joensuu

Výrobní linka

Výrobní kapacita závodu je osm strojů denně a celkový objem výroby od roku 1972 přesahuje 35 000 lesnických strojů v roce 2022.

Společnost John Deere má bohaté know-how v oblasti výroby strojů a zařízení. Tyto odborné znalosti se využívají také v továrně v Joensuu při plánování pracovních postupů. V továrně v Joensuu je pro efektivitu práce a bezpečnost práce rozhodující bezpečnost, přesné pracovní postupy a pořádek.

Výroba lesnických strojů byla zahájena vyvážecími traktory v roce 1973. Roční produkce se zpočátku pohybovala od několika desítek až po sto kusů. Legendární modely Lokomo 909, 919 a 939 ze 70. a 80. let minulého století jsou dodnes považovány za vrchol techniky lesnických strojů své doby.

Od roku 1995 se v Joensuu zabýváme výhradně výrobou lesnických strojů. V 90. letech 20. století se ze zelených lesnických strojů staly Timberjacky a zůstaly tak až do roku 2005, kdy se značka změnila na John Deere.

Společnost Deere investovala ve Finsku po roce 2000 přibližně 370 milionů EUR, z toho cca 270 milionů EUR v oblasti vývoje produktů a maloobchodu a cca 100 milionů EUR ve výrobním závodě. 

Vyvážecí traktory a harvestory John Deere získaly právo používat symbol praporku s klíčem. Symbol praporku s klíčem označuje, že výrobek byl vyroben ve Finsku. Jsme hrdí na vysoké finské nasazení a kvalitu. 

50 let továrny na lesní stroje v Joensuu

Společnost Rauma-Repola získala společnost Oy Lokomo Ab v roce 1970. Továrna společnosti Oy Lokomo Ab byla založena v roce 1972 v Joensuu a výroba byla zahájena 12. září 1972. Zpočátku byla továrna subdodavatelským závodem pro ostatní závody společnosti Rauma-Repola.

 • Lokomo 909

  1973

  Je dokončeno prvních 909 vyvážecích strojů z továrny Oy Lokomo Ab Joensuu.

 • Ösa AB

  1982

  Společnost Rauma-Repola kupuje společnost Ösa AB, švédského výrobce lesnických strojů.

 • Lokomo Forest Oy

  1983

  Společnost Rauma-Repola kupuje firmu Bruun Systems AB, švédského výrobce lesnických strojů. V témže roce je založena skupina lesnických strojů v rámci výroby Lokomo společnosti Rauma-Repola. Společnost se jmenuje Lokomo Forest Oy.

 • Kockums 850

  1984

  Společnost Rauma-Repola kupuje firmu Kockums Industri AB, švédského výrobce lesních strojů.

 • FMG 910

  1987

  Název společnosti se mění na FMG Lokomo Forest Oy (Forest Machine Group společnosti Rauma-Repola). Továrna v Joensuu vyrobila 1000 lesnických strojů. Výroba harvestorů je soustředěna ve švédském Filipstadu.

 • FMG Timberjack

  1991

  V roce 1989 získává společnost Rauma-Repola kanadského výrobce lesních strojů Timberjack. V roce 1991 dochází ke sloučení společností Yhtyneet Paperitehtaat a Rauma-Repola. Rauma Oy je dceřinou společností sloučené společnosti Repola Oy, pod kterou se sdružuje kovoprůmysl a strojírenství. Název společnosti vyrábějící lesnické stroje se mění na FMG Timberjack Oy.

 • Timberjack-donkey

  1994

  Název společnosti se mění na Timberjack Oy.

 • Chodící koncept stroje Plusjack

  1999

  Společnosti Repola a Valmet se spojují a nová společnost Metso se rozhoduje prodat divizi lesnických strojů. Továrna v Joensuu získává environmentální certifikát ISO 14001.

 • Logo John Deere

  2000

  Společnost Deere & Company kupuje divizi lesnických strojů. Společnost je přejmenována na Timberjack Oy, součást John Deere Company.

 • Řada harvestorů Timberjack

  2003

  Výroba kolových harvestorů se přesouvá zpět do Joensuu.

 • John Deere 1270D

  2005

  Název společnosti se mění na John Deere Forestry Oy a ochranná známka se mění na John Deere.

 • Továrna na výrobu lesnických strojů v Joensuu a GreenPark

  2015

  Vedle továrny zahajuje svou činnost dodavatelský park GreenPark. Veškeré skladování je soustředěno v prostorách GreenPark a zlepšuje se interní logistika. Továrna v Joensuu vyrobila 25 000 lesnických strojů.

 • Výrobní linka továrny na lesnické stroje v Joensuu

  2020

  Společnost Deere & Company investuje 15 milionů EUR do zvýšení výrobní kapacity továrny v Joensuu. Továrna vyrobila 32 000 lesnických strojů.

 • Svářeč Jarkko Tuononen kontroluje trajektorie svařovacího robota.

  2022

  50. výročí továrny v Joensuu. Rozšíření výrobních zařízení je dokončeno. Továrna vyrobila 35 000 lesnických strojů.

 

 

John Deere 1510G vyvážecí stroj převáží klády v lese

Naše životní prostředí

Každý lesnický stroj John Deere vyrobený ve Finsku je od 1.2.2020 vyráběn ze 100% obnovitelné energie.