Sbírat nebo nesbírat

Dobrá, všem se líbí dokonale vyluxovaný, superčistý, bujný trávník bez listí a větviček. Ale je to ta nejlepší věc pro vaši trávu?

Sběrací systémy jsou super pohodlné a velmi účinné. Je to skutečně uspokojující najednou posekat trávník a postarat se o nepořádek. Ale kosmetický vzhled a pohodlí jsou pouze jednou částí sběrací rovnice.

Je to proto, že odřezky trávy obsahují živiny, které může použít váš trávník. Jedná se o velké množství volného hnojiva. Pokud pracujete trávníku s pěstěným vzhledem bez listí, větviček, bez odřezků trávy, neměli byste zapomínat na hnojení, abyste nahradili živiny, pokud sbíráte odřezky.

Na druhou stranu, pokud máte trávník, který jste delší dobu nesekali, sečení s bočním výhozem nebo mulčovací sečení by mohlo způsobit vznik travní plsti, chomáčů, poškození trávníku a případně holá místa. Za těchto okolností je sbírání vhodným postupem. Čím dříve, tím lépe.

Proto, ostatně jako vždy, je zdravá rovnováha nejlepším způsobem práce. Pravidelně sekejte a nechávejte odřezky na trávníku alespoň jednou za čas. To vám pomůže udržet trávník zdravý a bujný po dlouhou dobu.