POKRAČOVATEL TRADICE

Christian Stotz pochází z páté generace ovčáckých mistrů. Jeho tři putující stáda o 2400 samicích jsou v jihozápadním Německu jedna z největších. Nedávno převzal rodinný byznys, což se dnes jen tak nevidí. Lidí, kteří se této profesi věnují na plný úvazek, je každý rok čím dál méně, a řada malých ovčáků své řemeslo nemá komu předat. Práce je náročná a zdlouhavá,“ říká Christian. Je ale různorodá a člověk se při ní nikdy nenudí.
OVČÁKEM JSEM SE STAL PO VZORU RODIČŮ. SNIL JSEM O TOM UŽ OD MALIČKA. TATO PRÁCE MĚ BAVÍ A CHCI NAVÁZAT NA ODKAZ SVÝCH RODIČŮ.
CHRISTIAN STOTZ

OD CENNÉHO ZDROJE PO VEDLEJŠÍ PRODUKT

V dřívějších dobách se ovčáci z regionu živili především prodejem vlny. Výkupní ceny však v posledních letech výrazně poklesly a poptávka po vlně je prakticky nulová. V Německu je tento cenný přírodní zdroj nyní považován za pouhý vedlejší produkt masné výroby a péče o krajinu. Proto Christian Stotz před pár lety začal pracovat na vlastním marketingu. 99 % jeho samic je zdrojem jemné merino vlny. Tuto vlnu dodává dvěma partnerským firmám v regionu, které z ní vyrábějí oděvy a vlákna.
FUNKCE VOZIDEL GATOR
SNADNÉ NASTUPOVÁNÍ I VYSTUPOVÁNÍ
DEN ZAČÍNÁM OBHLÍDKOU STÁDA. NEJPRVE NAKRMÍM OVCE NA SALAŠI, PAK ZKONTROLUJI OVCE V OHRADĚ A NAKONEC VOLNĚ SE PASOUCÍ OVCE.
CHRISTIAN STOTZ

NÁDHERNÁ JALOVCOVITÁ KRAJINA

Jedním z hlavních úkolů ovčáků z jihozápadního Německa je však péče o krajinu. Ovce se při putování horskými loukami pasou jalovcem, a tím mu brání ve vysemeňování. Pomocí strojů by to bylo náročné a nákladné – zejména při práci ve svazích. Ovce jsou rovněž přínosem pro přírodu a biodiverzitu: řada rostlin a zástupců hmyzu by v důsledku běžné zemědělské činnosti vymizela či vyhynula.
OVCE NA SALAŠI KRMÍME PŘEDEVŠÍM SILÁŽÍ Z TRÁVY A JEHŇATA DOSTÁVAJÍ SMĚS Z MÍSTNÍHO ZRNA, SAMOZŘEJMĚ Z GENETICKY NEMODIFIKOVANÝCH ROSTLIN. VENKU SE PASOU TRÁVOU A BYLINAMI.
CHRISTIAN STOTZ

OVČÁK A VLK

Ve dne se stáda pasou venku a ovčák na ně dohlíží. Večer je odvádí na pastviny chráněné elektrickým ohradníkem. Je to nutné. Nemůžeme je nechávat volně se pást,“ vysvětluje Christian Stotz. V noci přibývají další problémy: Pro vlky vracející se z Německa představuje stádo ovcí v elektrické ohradě hotovou hostinu,“ vysvětluje Stotz. Christian Stotz si však i s tímto problémem dokáže nějak poradit.
MOMENTÁLNĚ SE ROZHODUJE O NAŠÍ BUDOUCNOSTI. VLCI SE VRACEJÍ A MY BUDEME MUSET POČKAT, JAK SE VŠE VYVINE.
CHRISTIAN STOTZ
FUNKCE VOZIDEL GATOR
TICHÁ KABINA

ÚSPĚŠNÍ PRŮKOPNÍCI

Přímý marketing, prodej po celém regionu, neobvykle vysoké standardy kvality – Stotzovi byli vždy průkopníky. Pro Christiana Stotze je momentálně důležité, aby držel krok s technologickým vývojem. Chce neustále minimalizovat a zjednodušovat práci na pastvinách i na salaších. Společně se svými rodiči zjistil, že téměř všechny inovace mívají pro jejich byznys dlouhodobé přínosy. Dodává však, že občas na tradiční postupy nic nemá. Pro Stotze je důležité plnit cíle a mít úspěch, a tím se při své práci řídí.
John Deere Gator Series

Řada Gator Od Společnosti John Deere

Seznámení S Řadou