Strom pro život: jako ho najít a vysadit

Když sázíte strom, neděláte to jen pro sebe. Často ho budou užívat další generace a spojovat s námi. Máme několik tipů při výběru a sázení vašeho stromu.

Pokud bereme v úvahu dlouhý vztah, který budete mít vy a vaše rodina se zasazeným stromem, proto doporučujeme důkladně promyslet celý proces. Mluvili jsme s odborníky a poznamenali si, co je důležité:

1. Základy: světlo, vlhkost, velikost

Možná jste to už slyšeli: i stromy mají city. Ale i kdyby je neměli, přesto mají své preference. Některé milují dostatek světla, jiné méně. Některé snášejí velmi vlhkou půdu, dokonce i záplavy. Pokud chcete, aby se stromu dobře dařilo, musíte se podívat na místo sadby a udělat určitý průzkum.

Rovněž se vyplatí myslet několik dopředu. Kolik prostoru máte k dispozici a jaký tvar a velikost bude strom mít, když vyroste? Zvažte vhodnou vzdálenost od staveb a dalších stromů. Přemýšlejte také nad tím, co se stane pod zemí. Kořeny některých stromů rostou do dvojnásobné až trojnásobné vzdálenosti šířky stromů. Pokud je to možné, nechte jim dostatek prostoru, aby se mohly rozprostřít mimo dosah potrubí a základů.

2. Co máte rádi a co chcete?

Přemýšlejte o vašich preferencích: velikost, tvar, typ listů, nápadné květy, barva listů na podzim a další znaky. Hledáte rychle rostoucí strom? Pokud ano, zvažte kompromis. Okrasné hrušně mají krásné bílé květy, krásnou barvu na podzim a rychle rostou. Ale mají měkká místa rozvětvení, která začínají po asi 20 letech praskat. Udělejte si průzkum v místním arboretu nebo na univerzitních webových stránkách.

3. Nákup a sadba

Jakmile víte, co chcete, je čas nákupu. Zde jsou některé doporučené možnosti: nejprve stromy s kořenovým balem umístěné v pytli, na druhém místě zalité stromy a na třetím stromy s obnaženými kořeny. V případě stromů s kořenovým balem umístěných v pytli můžete koupit větší stromy s výškou 8–12 stop, ale vybrat největší strom v zahradnictví nemusí být nejlepší volba. Na každý 1 palec průměru bude trvat 1 rok, než strom obnoví kořeny, které ztratil během přesazování. To znamená, že větší strom může strávit několik let obnovou kořenů, než začne znovu růst. Zatímco menší strom se vzpamatuje rychleji a nakonec může být brzy větší.

K výsadbě stromů je nejvhodnější jaro a podzim, ale půda musí být suchá a kyprá, ale ne příliš tvrdá. Nespěchejte a nesázejte hned na začátku jara, k výsadbě je vhodná prohřátá půdy. V severních klimatických podmínkách je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu asi 6 až 8 týdnů před začátkem zimy, aby strom měl dostatek času na aklimatizaci.

Vykopejte dostatečně hlubokou díru, aby půda v kořenáči nebo pytli byla v úrovni země. Pro dosažení nejlepších výsledků uvolněte půdu v 2násobku až 3násobku šířky díry kolem stromu, aby se kořeny mohli snadněji zakořenit. Jakmile je strom v díře, odstraňte drátěný koš, pytel a motouz, pokud je to možné. Úplně nakonec nožem odstraňte horní vrstvu pytloviny, aby neodváděla vlhkost od kořenového balu.

Po zasypání díry strom důkladně zalijte, aby se půda usadila. V závislosti na umístění a velikosti potřebují nově vysazené stromy 10 až 15 galonů vody týdně. Přidáním 3 až 4 palců organické mulče, jako jsou dřevěné třísky, v průměru 3 stopy kolem nově vysazeného stromu pomůže udržet vlhkost a brání růstu plevelu. Nechte mulč několik palců od kmene stromu.

Jakmile je strom zasazený, stačí ho pouze zalévat. S hnojením a prořezáváním (s výjimkou poškozených nebo nemocných větví) počkejte, než se kořeny řádně zakoření.