Top 5 tipů pro sečení zdravého trávníku

Sečení tak může být víc než jen kosmetické zastřihování. Správně provedené sečení může zlepšit celkové zdraví a odolnost vašeho trávníku. Seznamte se s nejlepšími praktickými zkušenostmi, aby váš trávník byl tip-top.

Správné sečení pomáhá kontrolovat plevel, obnovuje živiny a podporuje růst hlubokých kořenů. Nejlepší postupy sečení závisí na sezóně, povětrnostních podmínkách, odrůdách trávy a intenzitě péče o trávník. Zde jsou některé body ke zvážení.

1. Základní: ostrý, správně namontovaný nůž sekačky

Tupý nůž, nebo ještě hůře, namontovaný spodní stranou nahoru, nezajistí čistý řez. Nejen to jsou příčiny, proč váš trávník vypadá jako roztrhaný – poškozený trávník hůře odolává hmyzu a chorobám, říká Laurie Trenholmová, specialistka na městské trávníky z Floridské univerzity. Čistý řez ostrého nože zajišťuje dobrý, rovnoměrný vzhled a trávník je tak daleko zdravější.

2. Ošetřujte svůj trávník správně

Každý druh trávy má jinou preferovanou výšku. Věnujte čas zjištění druhů trávy a vyhledejte si doporučenou výšku, zajistíte tak zdravý a kvetoucí trávník, říká Trenholmová.

"Ideální výška sečení závisí na velikosti listů dané odrůdy trávy. Jemnější listy trávy lze sekat na kratší délku, zatímco druhy trávy s širšími listy lépe prospívají, když jsou vyšší,” říká Trenholmová. Tráva St. Augustine je v horním rozsahu délky odrůd s širokými listy, která prospívá při výšce 3,5–4 palce, zatímco tráva Centipede, která roste polehlá po zemi, může mít výšku pouhých 1–2 palce.

3. Takže, jaká je správná výška sekačky?

Druh trávy je primárním faktorem, ale ne jediným. Dobrým orientačním pravidlem při sečení je neodebírat více než jednu třetinu listu během jednoho sečení.

Kratší trávník často má větší problémy s plevelem, protože není hustý a více světla dopadajícího na půdu přispívá ke klíčení semen plevele. Nicméně, pokud necháte trávník narůst příliš dlouhý a pak ho výrazně zkrátíte, způsobí to trávě problémy, dojde k odebírání živin z kořenového systému, tím ke zhoršení stavu kořenů a nakonec k řídnutí trávníku, říká Clint Waltz, specialista na trávníky z University of Georgia. Pravidelné zastřihování trávníku na kratší délku, než vyžaduje tento druh trávy, bude mít stejný účinek.

Nejlepším způsobem je udržovat konzistentní výšku sečení po celý rok – prostě nechte výšku sekačky nastavenou na ideální výšku pro váš druh trávy.

4. Časování: Sekejte v pravidelném intervalu

To je prostě zdravý selský rozum: Pokud je váš trávník dobře pohnojený a zavlažovaný, nebo je v aktivním růstovém období, může být nutné sekat ho dvakrát týdně. Pokud váš trávník vstoupil do klidového období, nemusíte ho sekat vůbec. Pokud váš trávník trpí suchem, nesekejte ho – i malý pohyb ho může poškodit.
Držte se pravidla nikdy neodstraňovat naráz více než jednu třetinu výšky listu. Pokud požadujete výšku trávníku 2 palce, musíte ho posekat, když naroste do výšky 3 palce.

5. Co máme dělat s odřezky?

Pokud se pohybujete po povrchu sekaného trávníku a nevytváříte velké chomáče materiálu, měli byste odřezky ukládat přímo na trávník. Jsou plné živin, které může váš trávník využít. Dokonce i listy do určité velikosti lze mulčovat a vrátit do půdy.