Vaše zahrada: V plném květu po celou sezonu

S trochou průzkumu a plánování mohou na vaší zahradě kvést barevné květiny od časného jara do pozdního podzimu. Podívejte se, jak toho dosáhnout.

Stalo se vám to? Plni nadšení a energie jste na začátku jara vstoupili do zahradnictví a nakoupili všechny ty krásné kvetoucí rostliny, které vás tak přitahovaly. Jste připraveni přeměnit vaši zahradu na letní ráj. Všechno jste zasadili do země a vypadá to fantasticky. Zatím. A jen o pár měsíců později už nic nekvete a vaše roztomilá zahrada vypadá fádně.

To se nemusí stát. Místo impulsivního nákupu věnujte čas rozhovoru s odborníky ve vašem místním zahradnictví. Podle podmínek ve vaší zahradě vám dokáží přesně poradit, co zasadit, aby vaše zahrada byla kdykoliv plná barev.

Doporučujeme postupovat metodicky a vytvořit si podrobný plán pro sestavení dobré směsi rostlin ve všech následujících kategoriích: krátké, střední a vysoké rostliny, rostliny, které jsou zelené po celý rok, a rostliny, které kvetou na jaře, v časném létě, uprostřed léta, v pozdním létě a na podzim. Aby zahrada zůstala cenově dostupná, trvalá a nenáročná na údržbu, zasaďte zejména víceleté trvalky místo jednoletých rostlin.

Vyberte si vaše oblíbené barvy a vytvořte trsy rostlin, které kvetou současně. Například v jednom trsu mohou být společně rostliny kvetoucí v červnu, jako jsou pivoňky, kosatce sibiřské a stračka, na jednom konci záhonu a na druhém konci může být další trs v červnu kvetoucích rostlin. Zbytek záhonu bude osázen zelenými rostlinami, které kvetou později. Pokud zasázíte příliš mnoho rostlin, oko jen skáče dokola. Toto uspořádání umožňuje oku spočinout na jednom místě a užívat si krásu.

Pokud je to možné, měli byste vše zakoupit a zasadit společně na jaře. Kam zasadíte vaše rostliny, je na vás. Využijte vaši fantazii a trochu experimentujte: Prostě vezměte všechny rostliny a zasaďte je do květináčů, aby se cítily dobře. Vysoké, střední a nízké tyčky a barevné vlaječky vám pomohou sledovat výšku rostlin a dobu květu, protože i mnoho rostlin je stále jen vegetací. Pokud to tak cítíte, napěchujte je k sobě. Výsledkem bude maximální množství květů na čtverečním metru zahrady, omezí se množství plevele. Tím se omezí snaha rostlin šířit se kolem a sníží se náklady na údržbu.

Tady je recept: Věnujte trochu času plánování a pak s tím jděte ven, užívejte si a netrapte se dokonalostí. Užijte si práci a výsledky budete milovat.