Co můžete udělat pro včely

Včely prožívají náročné období. Možnými příčinami je neodpovídající potravní teritorium a špatná výživa. Co pro to můžete udělat? Stačí málo a bude to dobré.

Včely mají problémy. A to znamená, že my také, protože jsou odpovědné za přibližně třetinu potravin, které jíme. Pokud zmizí, pravděpodobně nebudeme hladovět, ale včely pořád jsou mimořádně důležitou částí našeho potravního řetězce.

A to je důvod, proč domácí zahrádkáři jako vy lákají a krmí včely přidáváním opylovaných rostlin do krajiny nebo zeleninové zahrady. Pokud se ten nápad líbí, zde je několik nápadů, co můžete udělat ve vaší zahradě.

1. Zajistěte nektar a pyl. Včely potřebují k přežití nektar a pyl. Nektar se používá k tvorbě medu, což jsou sacharidy, kterými včely získávají rychlou energii. Ale pečliví pozorovatelé si všimnou, že evropské včely medonosné mají pylové košíčky na zadních nohách. Odnáší pyl do úlu a přetváří ho na mateří kašičku. Na rozdíl rychlé a jednoduché energie z medu mateří kašička poskytuje protein, tuky, minerály a vitamíny. Jedná se o kritickou potravinu pro nejmladší členy úlu a je tak kritickým faktorem růstu a prosperity včelího roje.

Co je dobré pro včely, může být příjemné a užitečné pro vás: Snadno rostou a krásně voní. Členové rodu máta jsou magnetem pro včelu medonosnou. Členy rodu máta (Lamiaceae) je velký počet bylin, včetně bazalky, tymiánu, levandule, meduňky lékařské, dobromysly, majoránky, rozmarýnu a šalvěje. Tak proč nezaset voňavou zahradu, která obsahuje celou řadu bylin, které přinesou užitek vám i včelám.

2. Udržujte teplo. Včely potřebují k práci teplo. Nemohou létat, když teploty klesnou pod 13 °C a nevylétávají z úlu, dokud teplota nedosáhne 14 °C. Čím dříve slunce ráno ozáří vaši zahradu, tím dříve se včely zahřejí a stanou se aktivními.

3. Zajistěte ochranu. Problémem pro včely může být vítr, protože jim znesnadňuje přesný let a rozptyluje vůni, která je přitahuje ke zdroji potravy. Pokud je vaše zahrada částečně chráněná před větrem, vůně nektaru bude déle setrvávat na místě a vy uvidíte větší aktivitu včel.

Větrolam tvořený keři, stromy nebo budovou tvoří překážku pro vítr a odpoledne poskytuje stín. Včely nemají rády příliš velké horkou a přestávají pracovat při teplotě nad 38 °C. Trocha odpoledního stínu jim poskytne pár hodin navíc na sběr životadárného nektaru a pylu.

4. Vytvořte trvale kvetoucí zahradu. Včely potřebují shromažďovat potravu od časného jara do pozdního podzimu, aby včelí roj byl zdravý. Pokud chcete hostit včely medonosné po celou sezonu, je důležité, abyste pro ně vždy měli dostatek potravy. Což znamená, abyste pěstovali různé druhy květin. Ujistěte se, že jste do svého plánu zahrnuli rostliny, které kvetou v různých obdobích během celé sezony. Přečtěte si náš článek "Vaše zahrada: V plném květu po celou sezonu", kde najdete více informací.

5. Přestaňte používat určité pesticidy. Některé pesticidy jsou zhoubné pro včely. Pokud je to možné, měli byste používat něco jiného. Insekticidní mýdlo může být lepší volbou pro likvidaci škůdců, jako jsou mšice.

Vidíte, že není těžké vytvořit atraktivní zahradu pro včely, na které můžete pracovat společně s tímto pracovitým a nepostradatelným hmyzem. Mimochodem, pokud je náhodou nezmáčknete nebo nepřiplácnete, včely se budou věnovat své práci a nechají vás být. Nicméně, měli byste se vyhnout výrazným parfémům, lakům na vlasy nebo jiným vůním, které mohou přitahovat včely hledající nektar.