Proč používat skarifikátory?

Jednoduchý způsob jak zvýšit kvalitu trávníku
Po provzdušňování by měl být trávník chráněn několik dnů. Drn potom má optimální podmínky k regeneraci po stresech provzdušňování.

Jednoduchý způsob jak zvýšit kvalitu trávníku

Pozorujte, jak vaše zahrada roste: Bez ohledu na to, zda máte malou nebo velkou zahradu, naše elektrické skarifikátory nebo skarifikátory se zážehovým motorem revitalizují Váš trávník a vytvoří z něj vzorovou ukázku zdravé zeleně. Trávník musí být před prvním provzdušňováním starý nejméně 3 roky. Než s provzdušňováním začnete, vždy nejprve trávu posekejte na co nejmenší výšku; optimální je průměrná výška 4 cm. Pokud je to možné, skarifikaci provádějte, když je půda dokonale suchá; nehrozí tak riziko poškození stroje a nebudou vznikat vyjeté koleje.

Dejte sbohem mechu: K vypěstování a udržování zdravého trávníku je třeba o něj řádně pečovat. Tato péče zahrnuje pravidelnou skarifikaci – proces fyzického odstranění porostu a mechu, který umožní pronikání živin do půdy

PROČ SKARIFIKACE?

Pomocí skarifikace je travní plocha nepatrně posekána a je tak odstraněn mulč (staré kousky trávy) a mech. Půda potom může absorbovat více kyslíku a urychlí se růst trávníku. Původní anglický název ‘verticutting’ je kombinace slov ‘vertical (vertikálně)’ a ‘(řezat)’. Optimální doba pro skarifikaci trávníku je na jaře mezi polovinou dubna a začátkem května. Trávník je potom nejlépe schopen regenerovat. Ostrá a spirálovitě namontovaná řezná čepel u skarifikátorů John Deere řeže do trávníku milimetry hluboko. Oblast půdy je potom bez mrtvé trávy a nechtěných nevzhledných hnízd porostu.

Skarifikátor se sběrným vakem shromažďuje trávu během skarifikace.

Při skarifikaci je vytažena tráva, která nemá dostatečné kořeny. Čerstvě založené trávníky tedy nejsou vhodné ke skarifikaci; po několika měsících růstu se již kořeny udrží v půdě. Pravidlem je, že trávník by měl být starý nejméně 3 roky před první skarifikací.

Po skarifikaci by měl být trávník hnojen několik dnů. Podle typu půdy lze povrch také pískovat. Pokud je travní plocha příliš zesláblá, potom je doporučováno dodatečné pískování tam, kde je to vhodné.

Porost – jaký je a jak je pevný?

Během roku stébla trávy zůstávají zachována a hromadí se v nich posekané kousky trávy. Ty tvoří povrch půdy hustší a uzavřený. Dešťová voda, vzduch a živiny již nemají přístup ke kořenům trávy. Trávník vypadá neduživě a dokonce i stvoly trávy již nejsou schopny vytvořit celistvý povrch.

SPRÁVNÁ SKARIFIKACE

Pravidelná skarifikace, sekání a hnojení uchovají Váš trávník zdravý a atraktivní. Když teplota půdy dosáhne 8°C, tráva začne růst. To vytvoří nejlepší podmínky pro první použití skarifikátoru. Podle podmínek daných počasím lze skarifikátor v Evropě používat od dubna do září. Podzim je tedy optimální dobou pro skarifikaci, protože Vašemu trávníku bude opět poskytnuta cenná péče a bude odstraněn mech, který vyrostl v  létě.

Měly by být dodrženy následující kroky:

  • Trávník by měl být již jednou nebo dvakrát posekán na jaře.
  • Posekejte trávník před skarifikací s nejnižší možnou výškou čepele – ideální výška pro sekání jsou čtyři centimetry.
  • Půda by měla být dobře suchá. Potom budou snazší všechny fáze práce a bude chráněno zařízení.
Nejvhodnější období pro odstraňování plsti porostu jsou pozdní jaro a podzim. Naše skarifikátory představují nenáročný způsob, jak trávníku vdechnout nový život, jak zvýšit jeho hustotu a ozdravit jej.

URČENÍ SPRÁVNÉ PRACOVNÍ PLOCHY:

Nastavte prosím správně pracovní hloubku. To závisí na stupni porostu a kompaktnosti půdy. Rozhodující je stáří trávníku. Zařízení umístěte na trávník – čepel by se měla téměř dotýkat podkladu. Se spuštěným motorem pohybujte skarifikátorem v krátké vzdálenosti od trávníku tam a zpět.

Upravte pracovní hloubku tak, aby čepel právě sekala povrch.

Nyní umístěte čepel skarifikátoru do výchozí polohy tak, aby byla nastavena pracovní hloubka. V této výchozí poloze lze nastavit měření požadované hloubky řezu a příslušně seřídit.

Hloubka sekání u udržovaného trávníku je asi 3mm a u neudržovaného trávníku asi 5mm.

Zásadou je, že je lepší skarifikovat každé tři týdny do hloubky asi 3mm.

Nyní můžete začít. U udržovaných trávníků používejte skarifikátor v  jednom směru. Na více „rozcuchaných“ místech pohybujte nejdříve jedním směrem a potom napříč trávníkem druhým směrem. Při změně směru se ujistěte, že čepel není v podkladu (rukojeť dolů). Pracujte rychle. Pokud se někde zastavíte, hned vypněte stroj.

Důkladně shrabejte posekaný porost, který nyní leží na povrchu. Trávník lze nyní hnojit nebo pískovat. Když je sucho, nezapo’meňte dostatečně kropit.

Po skarifikaci by měl být trávník chráněn několik dnů. Drn potom má optimální podmínky k regeneraci po stresech skarifikace.

Důležité:
Když je hodně sucho, trávník musí být pokropen po skarifikaci.

Na podzim mějte na paměti:
V suchém počasí nejdříve shrabejte spadané listí. Z těch vznikne cenný humus, který je ideální pro zlepšení půdy a hnojení.

Co je to travní plsť? V létě se mezi jednotlivými stébly často nahromadí malé odřezky trávy a rostlin. Po čase se na povrchu vytvoří vrstva, která půdu uzavře.

ROZDÍL: SKARIFIKACE A PROVZDUŠŇOVÁNÍ

Provzduš‘ňováním’ je míněno provzdušňování trávníku. K  tomu je používán stroj k vytvoření otvorů v trávníku hlubokých 5 až 9 cm o velikosti prstu, které jsou následně naplněny pískem. Hrot, kterým jsou vytvářeny otvory, může být dutý nebo plný.

Během tohoto procesu je narušena kompaktnost travní plochy a dochází k výměně plynu a změně života aerobních bakterií v půdě a je podporován růst trávy. Následující provzdušnění a přesycení trávníku je potom pohnojeno. U golfových greenů je po provzdušnění celá oblast pískována a srovnána (tažením).

Provzdušnění se obvykle provádí především k urychlení sezónního růstu trávníků’, na začátku května nebo v polovině srpna. To se liší podle půdy a klimatických podmínek tak, že povrchy jsou často provzdušňovány. Při použití malých hrotů není nutné provádět pískování (například k větrání mokrých míst).

Skarifikátor John Deere D38R

Přepis